laptop a upały

Jak dbać o laptop w czasie upałów?

Oceń ten wpis! 🙂

Każdemu jest wiadome, że wysoka temperatura jest w stanie bardzo szybko odbić się na sprzęcie mobilnym. Letnie upały stwarzają duże zagrożenie dla sprzętu, których marginalizowane raczej wcześniej niż później przerodzi się w duży (i zazwyczaj nieoczekiwany, zaskakujący) problem. Laptop w czasie upałów jest narażony na szereg czynników, które mogą obniżyć jego funkcjonalność lub szybko wyeliminować go z obiegu, pozostawiając użytkownika odciętym od świata. W tym artykule przedstawimy kilka kwestii oraz przydatnych rad, które pozwolą laptopowi przetrwać fale upałów i zachować swoją pełną funkcjonalność.

Ciepło zimnem zwyciężaj

W lato każdy chłodzi się na wszystkie możliwe sposoby. Wiatraki wszelkiej maści potrafią w domach lub mieszkaniach chodzić praktycznie na okrągło. To co dobre dla ciała, jest też dobre dla sprzętu. Laptop postawiony blisko wiatraka będzie się chłodził i lepiej funkcjonował. Najlepszym wyjściem jest zainwestowanie w podstawkę chłodzącą lub lekkie podniesienie sprzętu do kąta 20 stopni. Pamiętać należy, że trzymanie sprzętu na miękkiej powierzchni efektywnie zatyka wloty powietrza (które zazwyczaj są umiejscowione na spodzie maszyny) – w efekcie takiego obchodzenia się ze sprzętem, laptop zaczyna się zagotowywać.

Dlaczego temperatura taka ważna?

Nowoczesne laptopy stają się coraz bardziej kompaktowe, oznacza to nie tylko skok w funkcjonalności, ale fakt, że części są ze sobą bardziej ściśnięte na niewielkiej powierzchni. Pod wpływem ciepła komponenty potrafią się rozszerzać, w rezultacie przy dużym nagrzaniu laptopa można w łatwy sposób uszkodzić kilka witalnych części jednocześnie. Zwracanie uwagi na odpowiednią temperaturę sprzętu jest niezbędne o ile chce się cieszyć pełną funkcjonalnością i możliwością wyeliminowania łatwych do uniknięcia problemów.

Klimatyzacja, a sprzęt

Klimatyzowane pomieszczenia są odpowiednim środowiskiem dla sprzętu – o ile znajduje się on w nich cały czas. Nagłe przejścia między pomieszczeniami jest w stanie negatywnie odbić się na sprzęcie. Chodzi o sytuacje, gdy np. przechodzi się z klimatyzowanego pomieszczenia na zewnątrz (może być to nagrzany taras) i za moment się wraca. Takie bieganie i granie temperaturą może wywołać skraplanie się wilgoci pod obudową. Jedna kropla wystarczy, by sprzęt wyeliminować z działania. Wychodząc z jednego pomieszczenia i przechodząc do przestrzeni, w której panują diametralnie inne warunki (ciepło/zimno) należy dać sprzętowi kilka minut do zaaklimatyzowania się.

Sprawdzenie baterii

Baterie opierają się działaniom wysokiej temperatury, jednak z czasem ich możliwość do opierania się próbie czasu maleje. W celu zniwelowania ryzyka wylania baterii w laptopie warto zastanowić się nad jej wymianą. Nowe baterie do laptopów nie są dużym wydatkiem, tylko inwestycją, która się zwraca zarówno w krótko, jak i długoterminowym rozrachunku.

Zachować czystość i chować sprzęt, gdy nie jest potrzebny

Pozostawianie sprzętu samemu sobie np. w czasie wyjazdu na stole, na tarasie, w nasłonecznionym lub wietrznym miejscu może szybko okazać się kosztowną decyzją, której nieopatrzności będzie się żałować. Kurz, brud, pył to elementy, które osadzając się na laptopie i wnikając do środka są w stanie szybko odbić się negatywnie na funkcjonalności posiadanego sprzętu. Warto schować laptop do etui/futerału lub torby, gdy przestaje być on potrzebny, a nie pozostawiać go na pastwę żywiołów. Zabezpiecza go to również przed owadami oraz różnymi drobnymi stworzonkami, które mogą sobie uwić gniazdo wewnątrz sprzętu. Nie jest to perspektywa, z której realizacją użytkownik chciałby się zetknąć.

Warto zwrócić uwagę na wyżej wspomniane kwestie – nie ingerują one mocno w możliwości cieszenia się pełną funkcjonalnością swojego sprzętu, a proste zabiegi pozwolą na utrzymanie posiadanego laptopa w dobrej kondycji.

Post Author: AllyCreative

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *