USB różnice

Oceń ten wpis! 🙂

Porty USB są wykorzystywane niemal w każdym urządzeniu elektronicznym. Smartfony, tablety, komputery stacjonarne, laptopy, telewizory oraz wiele innych sprzętów. Nie dziwi, zatem fakt, że standardy USB są cały czas rozwijane. Każdy kolejny model charakteryzuje się większymi możliwościami i szybszym przesyłem danych. Nie tak dawno temu powszechnie wykorzystywanym standardem w codziennym użytku były wersje USB 2.0 i 3.0. Teraz króluje nowy standard USB-C. W tym artykule dowiecie się jaka jest różnica między najnowszą wersją, a poprzednimi.

Czym różni się USB type C od innych?

USB type C jest zupełnie nowym typem złącza. W poprzednich wersjach mówiło się jedynie o zmianie interfejsu. Tutaj ma się do czynienia z zupełnie nową konstrukcją. Standard C nie jest kompatybilny z poprzednimi złączami. Nowoczesne akcesoria tworzone są stricte pod ten rodzaj złącza.  W pierwszej wersji USB transfer możliwy był na poziomie 1,5 Mb/s, wraz z ogłoszeniem w 2001 roku nowego standardu 2.0 Użytkownicy mogli cieszyć się znacznym wzrostem szybkości przesyłania danych – do 60 Mb/s.

Wersja druga była obecna na rynku przez wiele lat. Jednak z biegiem czasu okazała się niewystarczająca. W 2011 roku pojawiło się USB 3.0, które było kompatybilne wstecz. Dzięki technologii SuperSpeed, a także ekranowanych par przewodów full duplex urządzenia mogły pracować z szybkością 5 GBit/s transfer natomiast został zwiększony 10 razy. Efektem dalszego rozwoju jest zupełnie nowy standard USB-C, korzystający z technologii SuperSpeed+. Obecnie jest on montowany w coraz większej liczbie urządzeń.

USB-C jest w stanie współpracować jedynie z nowymi urządzeniami. Ma on jednak również swoje niezaprzeczalne zalety. Przede wszystkim złącze USB typu C zajmuje dużo mniej miejsca, jest także symetryczne – dzięki temu możemy podpiąć do niego wtyczkę w dowolny sposób, bez nerwowego obracania i poszukiwania właściwego ułożenia. Ponadto:

– prędkość przesyłu danych jest dwukrotnie większa niż w przypadku standardu USB 3.0 i pozwala na przesyłanie wideo w rozdzielczości 4k z szybkością 30 kl/s

– USB Power Delivery jest technologią, dzięki której możemy przez USB-C o wiele szybciej ładować podłączone urządzenia. Do tego momentu USB pozwalało na ładowanie prądem wynoszącym 0,5A. Teraz otrzymamy natężenie 5A i napięcie 20V. Ładowanie za pomocą portu USB-C jest praktycznie równie efektowne jak podłączanie do gniazdka.

– złącze USB typu C jest symetryczne, dlatego kabel można podłączyć dowolną stroną. Dzięki jego wykorzystaniu możemy jednocześnie przesyłać informacje i ładować urządzenie. Dodatkowo z takim portem będziemy mogli pozbyć się kabli, którymi podłączane są monitory.

W USB 2.0 są 4 styki, w 3.0 jest ich 9, natomiast USB typu C posiada ich aż 24. Kabel USB typu C posiada minimum 15 przewodów, natomiast wtyczka cechuje się wymiarami 8,3 na 2,5 mm.

Post Author: AllyCreative

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *