Akumulatory AGM to jedna z najlepszych alternatyw dla opcji kwasowo – ołowiowych oraz żelowych na rynku. Od akumulatorów żelowych odróżnia je włókno szklane (mata), które jest nasączone elektrolitem. Dzięki temu akumulatory AGM mają znacznie mniejsze rozmiary i dużą pojemność. Można je wydajnie stackować w różnych pozycjach, czego nie można zrobić przy innych typach akumulatorów. Zastosowanie maty szklanej pozwala korzystać z AGM w każdej pozycji. Będzie on działał tak samo wydajnie bez względu na położenie. Dużą zaletą akumulatorów AGM jest ich dłuższy czas pracy w porównaniu do innych rodzajów akumulatorów dostępnych na rynku.
Ładowanie akumulatora AGM
Akumulator musi być przechowywany w suchym, chłodnym i w miarę czystym miejscu w stabilnej pozycji. Trzymanie blisko wody lub w mocno nasłonecznionym miejscu jest kategorycznie odradzane. Akumulatory AGM charakteryzują się większą odpornością na zmienne działania temperatur, jednak przesadzać nie można, a umieszczanie ich w skrajnych warunkach wskutek zaniedbania to proszenie się o nieszczęście.
Akumulator powinien być ładowany dopasowanym i przeznaczonym do tego prostownikiem. Ładowarki tego typu same regulują zmiany napięcia i prądu według zmian temperatury zachodzących w akumulatorze. Dzięki temu sprzętu nie da się przegrzać ani przeładować w trakcie ładowania. Istotnym jest żeby używany prostownik był odpowiedniej jakości oraz miał możliwość kontroli zmian temperatury elektrolitu.
Konserwacyjne ładowanie akumulatora AGM najlepiej wykonywać przy napięciu 2,27V/ogniwo, czyli 13,62 dla całego 12V akumulatora, przy zachowaniu temperatury 20 stopni Celsjusza. Im niższa temperatura napięcie powinno być nieco wyższe, jednak nie można przekraczać granicy 15V dla 12V akumulatora. Im temperatura z kolei wyższa, tym napięcie niższe.