Jak dobrać baterię do laptopa?

Oceń ten wpis! 🙂

Laptop nie jest w stanie działać bez baterii, to fakt. Praca na sprzęcie niepodłączonym do gniazdka zasilania ma różny wymiar czasowy. Wszystko zależy nie tyle od stopnia naładowania baterii, co jej wyeksploatowania. Każda bateria posiada swoją ilość cykli ładowania, czyli naładowania od 0 do 100 procent. Komputer przenośny nie jest w pełni mobilnym, jeśli nagle jego źródło zasilania zawodzi. W takich sytuacjach trzeba stanąć przed pytaniem, jaką baterię dobrać do laptopa by zachował on na długo swoją funkcjonalność. Nowa bateria to lepsza i tańsza inwestycja niż silenie się na kupno nowego sprzętu. Koszt baterii to maksymalnie kilkaset złotych, cena laptopa jest już liczona w tysiącach. Poniższy artykuł pomoże wam krok po kroku w znalezieniu baterii, która da drugie życie laptopowi.

Na co zwracać uwagę?

Bateria baterii nie jest równa. Do laptopa nie wystarczy i nie można wcisnąć byle czego. Akumulator musi być dopasowany inaczej stawia się sprzęt przed szeregiem potencjalnych awarii. Najważniejszymi parametrami jakie należy brać pod uwagę są oryginalne oznaczenia, napięcie oraz pojemność.

  • Oznaczenie (model) baterii

Model baterii zawsze znajduje się na samym akumulatorze. W celu identyfikacji wystarczy wyjąć baterię z laptopa i sprawdzić naklejkę znamionową. Obok znajdują się dodatkowe informacje jak kraj produkcji oraz indywidualny kod baterii. W zależności od producenta kod będzie przybierał różne konfiguracje cyfr oraz liter.

  • Napięcie baterii

Znalezienie baterii po takim samym kodzie jak oryginalna – nie jest jeszcze końcem procesu doboru trafionego akumulatora. Drugim parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest napięcie. Producenci wyposażają baterię przeważnie w napięcie 10,8V oraz 14,4V. Wartość napięcia łączy się ściśle z ilością użytych w akumulatorze ogniw – z reguły bateria o napięciu 10,8V posiada 6 ogniw, a bateria o napięciu 14,4 – 8 ogniw. Określenie napięcia baterii jest ważnym punktem w procesie doboru nowej baterii. Dominującym napięciem dla baterii do laptopów jest wartość 10,8V, jednak niekiedy producenci wypuszczają komputery o wyższym napięciu. Dodatkowo jeden model baterii może występować w dwóch wersjach napięciowych – dlatego bez uważnego przyglądnięcia się specyfikacji można łatwo nie trafić. Wartość napięcia da się sprawdzić tak samo jak jej model – wszystkie informacje znajdują się na naklejce znamionowej.

  • Pojemność

Trzecim parametrem do sprawdzenia jest pojemność baterii. Wyrażana jest ona w dwóch jednostkach mAh lub Wh. mAh jest najczęściej używaną miarą dla określenia pojemności ogniw. Zapis 1 Ah oznacza zdolność do zasilania prądem o natężeniu 1 A danego urządzenia przez czas 1 godziny. Wh są wartością, która faktycznie określa czas pracy jakiego można się spodziewać po baterii. Zasada jest tutaj prosta im wyższa wartość mAh/Wh, tym dłuższy czas pracy będzie się w stanie uzyskać.

Jak widać zmiana baterii nie jest trudnym zadaniem i nie trzeba sprzętu oddawać do serwisu, by dobrać trafiony wariant. Szukających nowych baterii również tych o powiększonej pojemności kierujemy do sklepu Świat Baterii, gdzie znajdziecie wysokiej jakości baterie dopasowane do różnych modeli laptopów.

 

Post Author: AllyCreative

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *