Laptop nie zawsze jest używany, gdy jest przywiązany do gniazdka. Jest to w końcu urządzenie mobilne, które ma zapewnić komfort użytkowania w różnych warunkach. Sprzęt nie musi leżeć na biurku czy stole. Bardzo często korzysta się z niego trzymając go na kolanach, podstawkach, w pozycji siedzącej lub leżącej. Bateria musi być w stanie zapewnić odpowiednią ilość energii by laptop odłączony od kabla nie pokazał za wcześnie niskiego stanu baterii i nie domagał się ponownego doładowania. W efekcie dbanie o baterię nabiera znamion priorytetu dla każdego aktywnie korzystającego ze sprzętu użytkownika. Poniżej przedstawiamy kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę w obchodzeniu się ze swoją baterią by laptop (w swoim mobilnym wydaniu) służył możliwie jak najdłużej.
By lepiej zadbać o sprawność swojej baterii należy odrzucić pewne złe nawyki w efekcie, których laptop jest w stanie pracować coraz krócej i krócej. Z początku czas pracy bez kabla może wynosić i kilka godzin jednak z biegiem czasu okres czasu może zmniejszyć się do kilkunastu minut.
Taka kolej rzeczy niekoniecznie musi się sprawdzić. Każda baterii posiada określony cykl ładowania, po którego przekroczeniu traci na swojej pojemności. Można to jednak przesunąć w czasie, o ile użytkownik będzie się trzymał kilku prostych zasad.
Rozładowywanie baterii
Podczas pracy laptopa wyłącznie na baterii, przeważnie czaka się do samego końca, aż ponownie sprzęt podłączy się do zasilania. Użytkownicy orientują się dopiero w momentach, gdy pasek baterii niebezpiecznie zbliża się ku zeru. Jest to nagminnie popełniany błąd, który może doprowadzić do szybszego zużywania się baterii. Ogniwa litowo – jonowe posiadają granicę, po której należałoby włączyć zasilanie na poziomie około 50%. Jest to oczywiście wartość umowna, ale warto trzymać się zbliżonej granicy. Można wartość tą obniżyć do 20% i również uzyskać satysfakcjonujące efekty.
Do jakiego poziomu ładować
Osiągnięcie poziomu 100% na baterii nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Korzystniejszym dla baterii w laptopie jest jej utrzymanie w granicach od 50% do 90%. By to osiągnąć czasem trzeba akumulator doładowywać częściej. Dzięki krótszym odcinkom ładowania bateria zachowuje większą liczbę cykli. Jest to kwestia pomijana, dlatego warto zwrócić na nią uwagę.
Odłączenie baterii
Jeśli użytkownik zdecyduje się na odłączenie baterii – np. z powodu chęci trzymania laptopa ustawicznie na kablu to powinien zadbać o odpowiednie warunki dla jej przechowywania. Popełniane przy tym błędy mszczą się i mogą szybko negatywnie wpłynąć na jej żywotność. Baterię należy przechowywać w suchym i w miarę chłodnym miejscu (optymalna jest temperatura pokojowa). Unikać należy przegrzania oraz przechłodzenia komponentu. Pamiętać trzeba również o tym, że akumulator nie powinien być całkowicie wyładowany – nawet odłączone baterie tracą energię, dlatego przed wyjęciem warto je podładować do około 80%.
Oszczędzanie przy pracy
Podczas pracy na laptopie warto wprowadzić kilka poprawek, które pozwolą dłużej używać sprzętu jak np.:
– wyłączenie niepotrzebnych programów – zwłaszcza tych operujących w tle
– zmniejszenie jasności ekranu
– wyłączenie podświetlenia klawiatury
– przechodzenie w tryb uśpienia, gdy zamierzamy zrobić przerwę w korzystaniu ze sprzętu
– odłączenie urządzeń zewnętrznych – jak dodatkowe dyski, huby, lamki oraz wszystkiego zbędnego, co pobiera energię