cykl życia baterii

Czym jest cykl życia baterii?

Oceń ten wpis! 🙂

Cykle życia występuje w każdym sprzęcie elektronicznym. W przypadku baterii oznacza on cykliczne reakcje ładowania i rozładowywania, które powodują jej zużywanie się. Im więcej cykli ładowania bateria ma za sobą tym jest starsza i bliżej jej do zieleńszych pastwisk. Każda bateria przechodzi przez cykle ładowania. Cykl liczy się od całkowitego wyczerpania baterii, do jej ponownego pełnego naładowania.

Po pewnym czasie każdy kolejny pełny cykl zaczyna charakteryzować się malejącą zdolnością baterii do magazynowania energii – spada jej pojemność. Rezultatem jest krótsza praca urządzenia, które wspomaga bateria, szybki wzrost jej temperatury (z powodu wysłużonych ogniw) w trakcie ładowania oraz większych strat w czasie jego podłączenia.

Jakie są następstwa starzenia się baterii?

Baterie mają ograniczoną ilość cykli ładowania. Po ich osiągnięciu baterię trzeba uznać za zużytą i najlepiej wymienić. Po przekroczeniu granicy cykli ładowania bateria dalej jest sprawna, jednak jej wydajność zauważalnie spada. Oszacowanie liczby cykli przebytych i jeszcze dostępnych pozwala na sprawne zaplanowanie przyszłej wymiany baterii.

Utrata pojemności jest skutkiem przejścia przez baterię wielu (często setek lub nawet tysięcy) cykli ładowania, mają na nie wpływ między innymi następujące zjawiska.

  • Powolne kruszenie się i wypadanie masy czynnej spowodowane rozszerzaniem się ogniw w trakcie pracy.  Przyrost objętości następuje podczas rozładowywania, a kurczenie podczas ładowania. Powtarzalność tych zjawisk odbija się na działaniu oraz żywotności ogniw. 
  • Wzrost temperatury baterii zarówno w trakcie ładowania jak i rozładowywania – skoki te powodują występowanie napręzeń w masie czynnej ogniw

Większość producentów podaje żywotność baterii w widełkach 1200 – 1500 cykli. Pamiętać jednak trzeba, że tego rodzaju “osiągi” są możliwe wyłącznie w warunkach laboratoryjnych. W codziennym użytkowaniu wpływ na działanie baterii ma więcej czynników. Cykl życia może, zatem znacznie się skrócić. Baterie siłą rzeczy się zużywają i wiecznie doładowywać ich nie można. Istnieją sposoby na przedłużenie życia baterii poprzez prawidłową ich eksploatację. Jest to jednak temat na osobny artykuł. 

Post Author: AllyCreative

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *