baterie AA i AAA

Charakterystyka baterii AA i AAA

Oceń ten wpis! 🙂

Baterie AA i AAA powszechnie zwane paluszkami to stały, codziennie używany dodatek do różnego rodzaju sprzętu. Używa się ich cały czas, jednak mało kto zastanawia się jaka jest ich dokładna specyfikacja, pojemność. Ten krótki tekst przybliży obraz jednych z najczęściej zdejmowanych ze sklepowych półek baterii. 

Bateria AA

To ogniwo galwaniczne w kształcie walca o średnicy ok. 1,4 cm. Bateria tego typu została znormalizowana przez ANSI i jest znana również jako R6 (węglowo – cynkowa), LR6 (alkaiczna), FR6 (litowo – żelazowa). W naszym kraju ten popularny paluszek można spotkać praktycznie w każdym sklepie. Ogniwo w baterii AA ma kształt walca, którego długość wynosi ok 51 mm, a średnica 14,5 m. przeciętna masa baterii alkaicznej to 23 g. Baterie litowe charakteryzują się znacznie mniejszą wagą  ok 15g i większą pojemnością – sięgającą 3000 mAh. 

Baterie AA ze względu na swoją wielkość są znacznie pojemniejsze niż baterie AAA. Przeważnie na bateriach jest brak pojemności całkowitej. Spowodowane jest to trudnościami w jej ustaleniu wynikającej w dużej mierze od warunków pomiarowych. Pojemności można podawać jednak orientacyjnie np.:

  • Baterie węglowo – cynkowe 400 – 1000 mAh
  • Akumulatory NiCd 600 – 1000 mAh
  • Baterie alkaiczne – do 3000 mAh
  • Akumulatory NiMH – 1700 – 2900 mAh

Bateria AAA 

To również ogniwo galwaniczne w kształcie walca o długości ok 44,5 mm i średnicy 10, 5mm. Baterie AAA są trochę mniejsze od wersji AA w efekcie są też znacznie lżejsze, ważąc ok 11,5g. Charakteryzują się one pojemością w widełkach 900 – 1155 mAh. Małe paluszki są powszechnie stosowane w małych urządzeniach elektronicznych jak np. piloty do telewizorów, odtwarzacze mp3 lub kamery cyfrowe. Baterie AAA mają prawie trzykrotnie mniejszą pojemność niż baterie typu AA, mimo wszystko w dalszym ciągu są wykorzystywane dość często. AAA może być określana również za pomocą symboli R03 oraz LR03. Na rynku znaleźć można baterię AAA charakteryzującą się napięciem równym 1,2 V, 1,5 V bądź 3 V. Baterie AA dzielą się na:

  • Cynkowo – węglowe (R03)
  • Niklowo – kadmowe (NiCd)
  • Niklowo – metalowo – wodorkowe (NiMH)
  • Alkaiczne (LR03)
  • Litowe

Największą pojemnością charakteryzuje się bateria litowa (ponad 1200 mAh), na drugim miejscu znajduje się model alkaliczny (od ok. 900 do 1155 mAh), a na trzecim bateria niklowo-metalowo-wodorkowa (do 1000 mAh). Najsłabsza jest cynkowo – węglowa, której pojemność nie przekracza 900 mAh.

Post Author: AllyCreative

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *