Baterie a akumulatory – różnice

Oceń ten wpis! 🙂

Najbardziej znane baterie AA, czyli “paluszki” mają swojego rywala po przeciwległej stronie – akumulatorki AA, czyli baterie wielorazowego użytku. Oba warianty to ogniwa galwaniczne w kształcie walca, których powszechnie używa się do zasilania różnego rodzaju sprzętu elektronicznego. Między tymi bateriami jedyną wspólną cechą jest wielkość, cała reszta to dwa odmienne światy.

Baterie dopasowane do potrzeb sprzętu

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, który wariant jest lepszy – zwykłe paluszki, czy te wielokrotnego użytku? Wszystko rozbija się o potrzeby i preferencje użytkownika. Jeśli zamierza się oszczędzić na zakupie nowych baterii do często używanego sprzętu to akumulatorki są strzałem w dziesiątkę. Urządzenia takie jak zabawki RC, odtwarzacze czy game pady mają duże zapotrzebowanie na energię, w efekcie baterie do nich trzeba często wymieniać. Jeśli nie chce się robić dużego zapasu zwykłych paluszków i generować dodatkowych kosztów warto zwrócić się w stronę akumulatorków. Cena kompletu będzie ułamkiem wydatków, które trzeba by ponieść na stworzenie odpowiedniego zaplecza energetycznego ze zwykłych paluszków. Zasadę można przyjąć bardzo prostą. Dla sprzętu, którego używa się częściej warto zainwestować w akumulatorki, z kolei ten używany rzadziej jak np. pilot do telewizora, który ma mały pobór mocy doskonale poradzi sobie na zwykłej baterii.

Cykle ładowania

Baterie zwykłe nie mają cykli ładowania – powód jest prosty dysponują one wyłącznie zapleczem energetycznym, które już posiadają. Z kolei baterie akumulatorowe można ładować oraz doładowywać. Z czasem akumulatorki AA będą traciły swoją bazową pojemność stając się coraz słabszymi, jednak od tego momentu dzieli użytkownika często wiele lat bezproblemowego z nich korzystania. Baterie zarówno AA jak i akumulatorki AA zapewniają zastrzyk świeżej energii. To jakie źródło się wybierze zależy od potrzeb sprzętów, których używa się na porządku dziennym.

Z technicznego punktu widzenia baterie można podzielić na:

  • cynkowo-węglowe – ekonomiczne rozwiązanie dla większości urządzeń. Średni i niski pobór mocy. Żywotność do 3 lat.
  • cynkowo-chlorkowe – dedykowane domowym urządzeniom o niskim i średnim zapotrzebowaniu na energię.
  • alkaliczne – dużo bardziej wydajne (5 do 10 razy dłużej,). 
  • litowe – najwydajniejsze baterie AA, zaprojektowane z myślą o profesjonalnych urządzeniach o znacznym poborze energii
  • tlenkowo-srebrowe – zapewniają energię do prawidłowego funkcjonowania zegarków i innych urządzeń elektronicznych, takich jak kieszonkowe gry, zabawki, kalkulatory czy kluczyki samochodowe.
  • cynkowo-powietrzne – zaprojektowane z myślą o niezawodnym zasilaniu precyzyjnych urządzeń np. aparatów słuchowych.

Akumulatory dzielą się z kolei na:

  • niklowo-wodorkowe (NiMH) – są w stanie utrzymać maksymalny poziom energii przez ponad rok. Są znacznie bardziej wydajne niż baterie alkaliczne, mogą być ładowane do 1000 razy.
  • niklowo-kadmowe (NiCd) – powinny być rozładowywane i ładowane w pełnych cyklach, czyli pełne rozładowanie, a po rozładowaniu pełne naładowanie
  • litowo-jonowe (Li-ion) – technologia ta pozwala na skumulowanie dwa razy więcej energii niż w akumulatorach NiMH o tym samym ciężarze i wielkości.

Post Author: AllyCreative

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *